Par Dokumentu brīvības dienu

Dokumentu brīvības diena ir starptautiska Atvērto standartu diena kas notiek katru gadu Marta pēdējā trešdienā. Tā ir diena, lai sanāktu kopā un pievērstu uzmanību aizvien pieaugošajai svarīgajai Atvērto standartu lomai saistībā ar digitālo komunikāciju un informācijas pieejamību.

Dokumentu brīvības diena (DFD) ir diena kad ...

... cilvēki sanāk kopā un mācās par Atvērto standartu arvien pieaugošo nozīmi.

Ar jaunu tehnoloģiju un datoru aparatūras parādīšanos, vairāk un vairāk komunikācija tiek pārsūtīta caur elektroniskajiem datiem. Tajā pašā laikā vairāk un vairāk informācijas ir nodrošināta digitālajos formātos vai pat radīta digitālā formātā un nekad nebūs nodota analogajos medijos. Vairākas ieinteresētās puses mēģina izmantot šos faktorus piedāvājot komunikāciju vai informācijas pakalpojumus, kas izmanto intelektuālā īpašuma tiesību datu formātus, lai ierobežotu lietotājus viņu izmantotajā programmatūrā, aparatūrā un pakalpojumos. Bet mums nevajag turpināt tādā garā kā ieinteresētās puses mums to grib norādīt. Mēs varam atbrīvoties no ierobežojumiem, ja mēs turpināsim lietot Atvērtos standartus. Tie ir datu formāti, kas var būt brīvi īstenoti jebkurā pakalpojumā, aparatūrā vai programmatūrā. Izmanto Dokumentu brīvības dienu, lai

DFD ir par savietojamību

Atceries kad tev tika atsūtīts svarīgs fails, ko tavs dators nevarēja pareizi nolasīt? Atceries kad nopirki vai lejupielādēji jaunu lietojumprogrammatūru, tikai tāpēc, lai tu varētu atvērt pievienoto failu darba vajadzībām? Tas pats notiek desmitiem tūkstošu reižu katru dienu. Vai tu vari iedomāties cik daudz zināšanu apmaiņas nenotiek, tikai tāpēc, ka sūtītājs un saņēmējs (tīši vai netīši) lieto dažādus datu formātus? Šādas nesavietojamības tiek parasti izraisītas, kad informācija tiek saglabāta slepeni ('slēgti') un privātās rokās ('patentēti'). Nesavietojamības izraisa lielas problēmas cilvēkiem, uzņēmumiem un valdībām, un kavē sabiedrībai attīstīt radošumu, produktivitāti un efektivitāti. Nesavietojami standarti tiek lietoti, lai manipulētu tirgu un atļautu uzņēmumiem prasīt no cilvēkiem maksāt lielas summas par to, lai cilvēkiem būtu privilēģija piekļūt pašu datiem. Patentētie standarti ir arī pamatā pasaules sliktākajiem tehnoloģiju monopoliem. Vai tu vari iedomāties cik daudz zināšanas nākošās paaudzes pazaudēs ja mēs turpināsim lietot patentētos, slēgtos datu formātus, kurus vienu dienu neviens nevarēs vairs atvērt, jo uzņēmumam bija uzņēmējdarbības noslēpumi un patenti, bet kurš vienā dienā bankrotēja? Vai uzņēmums nolemj izmantot jaunu formātu un neatbalstīt vai neīstenot vecos formātus?

Tādēļ Atvērtie standarti ir tik svarīgi. Tikai atklāti īstenojami, lietojami un dokumentēti standarti var nodrošināt to savietojamību ar jebkuru programmatūru uz jebkādas ierīces šodien un nākotnē. Datu formātiem un standartiem vajag būt atvērtiem datu pārraides kā arī datu saglabāšanas laikā, iekļaujot interfeisus un protokolus.

Dokumentu brīvība ir vairāk kā dokumenti

Dokumentu brīvība neatteicas tikai uz esejām un elektroniskajām tabulām, tā ir par jebkādu digitālo datu kontroli - ieskaitot mākslas darbus, tabulas un ierakstītu mūziku, e-pastus un statistikas. Dokumenti var būt tā saglabāti, ka tie dod lietotājiem lielākas iespējas, bet viņi var arī būt saglabāti formātos, kas mūs par lielu cenu ierobežo un manipulē. Dokumenti kas nav brīvi ir ierobežoti ar noteiktu programmatūru vai uzņēmumu. Autors nevar izvēlēties kā dokumentus lietot, jo tie ir kontrolēti ar tehniskiem ierobežojumiem. Tas ir tāpat kā, ja būtu jaudīga mašīna kas ir mākslīgi ierobežota ar maksimālo ātrumu 30 km/h.

Atvērtie standarti, savukārt, ir formāti un protokoli, kurus visi var lietot par brīvu un bez ierobežojumiem. Tie nāk ar iebūvētu savietojamību - tas kā tie darbojas ir publiski pieejama informācija un jebkura organizācija var tos lietot viņu produktos un pakalpojumos neprasot atļauju. Atvērtie standarti ir pamatā sadarbībai un modernajai sabiedrībai: vilciena sliedes, kontaktligzdas un dabiskā valoda ir specifikāciju piemēri uz kuriem mēs paļaujamies un uzskatam par pašsaprotamiem. Iedomājies ja būtu vajadzīga atļauja un licences maksa, lai runātu angļu valodā - sabiedrība būtu atpalikusi un haotiska. Tādēļ dokumenti, kas ir brīvi pieejami var tikt lietoti jebkādā veidā kā autors iecerējis un bez ierobežojumiem. Tie var tikt lasīti, pārsūtīti, rediģēti un pārveidoti ar dažādiem instrumentiem. Lasi vairāk par Atvērtiem standartiem un to būtību.

To top

Copyright 2008-2014 Free Software Foundation Europe e.V.Source code
Šis ir neoficiāls tulkojums. Lūdzu arī apskaties šīs mājas lapas oriģinālo tekstu.
Ja nav norādīts citādi, šīs mājas lapas saturs ir licencēts saskaņā ar Creative Commons attiecinājuma licenci 4.0..
Lūdzu paziņo problēmas par lapu DFD komandai.